Eslingena, Eslingena, te būs jauki atgriezties!  Mēs, MiLaDeKo neatgriezāmies, bet gan bijām Eslingenā un tas tiešām bija ļoti jauki! Pirms apmēram mēneša, no 16. -18. jūnijam Vācijas pilsētiņā Eslingenā notika Eslingenas dziesmu un deju svētki, kas arī šogad svinēja 70.gadu jubileju- Eslinegnai 70.

Pirms 70.gadiem Eslingenā atradās vislielākā latviešu bēgļu nometne, kurā apmetās tukstošiemlatviešu. Šajā mazajā skaistajā pilsetiņā bij liela dzīvība un,protams, latvietība, visādi  pulciņi, kultūras pasākumi utt. Līdz tam brīdim, kad katram dzīves ceļš veda uz citu pasaules pusi, citam jaunās mājas bija Amerika, citam Kanāda, Austrālija vai Brazīlija, protams, ka bija arī tautieši, kuri palika Vācijā. Es nevēlos izstāstīt visu vēstures grāmatu, bet  iemesls kādēļ mēs, latvieši atkal tikāmies Eslingenā un to pieskandinājām ar dziesmām, dejām un folklorām, kā arī mūsu valodu un tautiskumu, kā arī pārvērtām šo mazo pilsētiņu uz pāris dienām par mūsu mazo Latviju bija , jo pirms 70.gadiem Eslingenā izskanēja pirmie dziesmu un deju svētki ārpus Latvijas, ja neskaita dziesmu dienas Fišbakā gadu iepriekš. Un mēs, latvieši no visām pasaules malām tos atgriezām Eslingenā.

Svētki norisinājās 3 dienas. Piektdienā, 16.jūnijā oficiāli sākās svētki ar svētku dievkalpojumu, kura izskaņā visi svētku dalībneki vienojās kopīgā gājienā caur visai pilsētai uz tirgus laukumu, kur norisinājās svinīgā svētku atklāšana ar goda viesiem. Bij gan svētku runas, gan dziesmas, gan dejas. Dienas turpinājumā kolektīvi uzstājās dažādos pilsētas punktos, rādot vietējiem iedzīvotājiem, kā arī  visiem skatītājiem mūsu daiļradi. Skatītāju un interesentu netrūka, kas bij sajūsmā un ļoti ieinteresēti par mūsu kultūru, tautas tērpiem un mūsu vēsturi. Vakara noslēgumā bija mūzikla <Eslingena> pirmizrāde, kurā piedalījās tikai ārzemēs dzīvojošie latvieši nodažādām valstīm.Manuprāt, šis mūzikls bij emociju lādiņš! Cik ļoti daudz talantīgu makslinieku, ko tādu uzvest tik īsā laikā, es šo izrādi skatījos ar sajūsmu un cieņu  pret to darbu, kas ieguldīts. Es biju lepna un sajūsmināta par to uz ko mēs esam spējīgi!  Šis mūzikls bij jauks noslēgums pirmajai dienai.

                Sestdienā norisinājās lielais koru koncerts un vēlāk pēcpusdienā lielo skatuvi piepildīja dejotāji, kuriem beigās, kā noslēgumā pievienājās koru kolektīvi un mēs visi vienojāmies kopīgās noslēguma dziesmās. Manuprāt, pasākums bija izdevies uz visiem simts procentiem un, ja nekad mūžā, kas tāds nav piedzīvts, tad tas ir ļoti liels emociju, patriotisma un visa pārējā lādiņš. Sestdienas vakarā to pašu kontcertzāli piepildīja mūziķi, sniedzot mums : dalībniekiem un, protams, svētku viesiem lielisku balli. Vakara laikā uzstājās trīs grupas:Austrumkalns ( Londona), Dzelzs Vilks (Rīga), Liepupes vīru ansamblis (Liepupe).

Svētdienā norisinājā uzstāšanās un koncerti folkloras grupām. Šī bija arī pēdējā svētku diena, kas noslēdza šos svētkus.

Mēs MiLaDeKo vēlamies pateikties visiem svētku rīkotājiem, iniacitoriem, brīvprātīgajiem par šiem skaistajiem svētkiem. Mēs kā kolektīvs esam ļoti pateicīgi par šo  iespēju  svetkos piedalīties un būt daļiņai no tiem. Esslingenas dziesmu svētki bij ļoti pozitīvs lielais noslēgums mūsu deju sezonai. Paldies par uzņemšanos veidot šos svētkus un uzņemt tik daudz viesus Esslingenā, pārvēršot to atkal par mazo Latviju.

Jūsu MiLaDeKo

View the embedded image gallery online at:
http://www.lcm.lv/piedalies/tautas-dejas#sigFreeId3b5f14d8d6

 

MiLaDeKo šo ruden cītīgi trenē jaunus deju soļus, lai dotos tālā ceļā. MiLaDeKo šogad Jauno Gadu svinēs Austrālijā, kur uzstāsies Austrālijas Latviešu Kultūras Dienās (ALKD) kuras šogad notiek jau 56. reizi. https://www.facebook.com/australijaslatviesu.kulturasdienas/

Veiksmīgu sadraudzību esam izveidojuši ar mūsu draugiem Štutgartē. Štutgartes "Trejdeksnītis" un "MiLaDeKo" ir pārvēties par Mildeksnīti un ir vieksmīgi sadancojies, lai Austrālijā kuplā skaitā veidotu skaistus deju rakstus kopā. Nedēļas nogale no 29.10 - 30.10 tika pavadīta intensīvos mēģinājumos, divu dienu laikā nodejojot 15 kilometrus. Mēģinājumi notika Štutgartes Mārtiņbaznīcā (Martinskirche, Eckartstraße 2, 70191 Stuttgart). Noguruši un laimīgi dejotāji ir gatavi jau pavisam drīz satikt ķengurus klātienē.

Rakstu veidoja Madara Šulce.

Cita informācija par MiLaDeKo: miladeko.wordpress.com

 

    Pavisam mierīgi un apdomīgi esam uzsākuši nu jau otro sezonu, dancojot un apgūstot dažādos tautiņdeju soļus un dejas. Aizritējušajā gadā lecām tikai daži, bet nu jau mūsu pulciņš aug, par ko mums visiem ir lielumlielais prieks!

    Tad nu esam nolēmuši (un sākuši) cītīgi gatavoties XVI Deju svētkiem Latvijā, kuri norisināsies 2018. gadā no 30. jūnija līdz 8. jūlijam, apgūstot gan diasporas, gan C grupas (jaunieši) repertuāru. Varbūt arī TU vēlies kopā ar mums piedzīvot Latvijas 100-gades sajūtas un pievienoties mūsu pulciņam? Mīļi gaidīsim!!! Ak jāāāāā! Arī mēs ikviens labi pazīstam sajūtu, kad uzrodas tā nešpetnā baile no pirmās nodarbības…. taču tieši tādēļ pratīsim Tevi sagaidīt :) Tikai pārvari sevi un atnāc jau svētdien, 6. novembrī! Plānojam atsevišķas soļu apguves nodarbības, lai iedrošinātu arī tos, kuri vēl līdz šim tikai prātojuši danci griezt.

    Mēs tiekamies ik svētdienu plkst. 12:00 Salzmannstr. 152, 48159 Münster.
06.11.2016 tiekamies jau nedaudz agrāk, proti, plkst. 11:30, lai apdomātu  tautiņtērpu komplektēšanu. Šī būtu laba iespēja jau – pirms lecam polku kopā – iepazīties. Ja rodas jautājumi, zvani: 0176 98451602.

    P.S. Mēs braucam no Laer, Horstmar, Borghorst, Rheda-Wiedenbrück, Lotte. Ja atrodies kādā no šīm pilsētiņām, varbūt varam saorganizēties un braukt kopā?

 

2016. gada 14. septembrī plkst. 19:00.

Ar nepacietību gaidījām un no sirds priecājāmies aizvadītajā sestdienā, 2015. gada 24. oktobrī pie mums Minsterē uzņemt bērnu deju kolektīvu Rīdze no Latvijas, pārstāvot četras deju grupas no 3. līdz 9. klasei Antras Žukovskas vadībā. Viesi kopā ar Minsteres Dancīti un pāris lielajiem dejotājiem sniedza raibu deju koncertu, kas pa laikam likās atbalsojam XI Skolu jaunatnes deju svētkus arī Minsterē. 

Foto: Viktors Kangeris

Lasīt tālāk: Rīdzes bērnu pietura Minsterē